Stephen Hawking Kimdir?

Stephan Hawking sıra dışı kişiliği, dünya görüşleri ve fizik bilimine getirdiği yeni soluklarla 21.yy’ın en önemli ve popüler bilim insanlarından biridir.

Stephan Hawking genel olarak kara delikler üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır. Çoğu insan onu Einstein’dan sonra gelen en önemli ve en büyük dâhilerden biri olarak niteler. Hawking, fiziğe getirdiği çarpıcı keşiflerinin yanı sıra kitaplarıyla bilinir. En popüler eseri “Zamanın Kısa Bir Tarihi” dir. Evren hakkındaki düşüncelerimize yeni bakış açıları getiren Stephan Hawking aynı zamanda günümüzdeki birçok evren araştırmasına da başkanlık etmektedir.

Stephan Hawking, 8 Ocak 1942 de Oxford, İngiltere’de doğmuştur. Çocukluğundan itibaren bilime özellikle fiziğe ve gökyüzüne büyük bir tutkuyla bağlanmıştır.20 Yaşında İngiltere, Cambridge Üniversite’sinde kozmoloji okumaya başlamıştır.

Okulda oldukça başarılı olan bu bilim insanı, 21 yaşındayken talihsizce tedavi olmayan ALS hastalığına yakalanmıştır. ALS hastalığı tedavisi olmayan kas işlev bozukluklarına neden olan bir rahatsızlıktır. Tedavisi olmayan bu hastalığa yakalanan Hawking, hastalığının dahi bilimle uğraşmasını engellemesine izin vermemiştir. Hastalığına rağmen fizik ve kozmoloji dünyasını baştan aşağı değiştirmiş ve yazdığı kitaplar sayesinde bilimin topluma ulaşmasına yardımcı olmuştur.

Hastalığının ilk fark edildiği dönemlerde doktorlar kendisine bir ya da iki yıl daha yaşayabileceğini söylemişlerdir. Ancak Hawking hayatta kalmayı başarmıştır. İletişimi kaybettiği dönemlerde sözlü iletişimini sağlayabilecek cihazlar kullanarak bilim dünyasına hizmet etmekten geri kalmamıştır.

Hawking, hastalıktan önce bilimi sevmesine rağmen ona yoğunlaşamadığını, araştırmalar yapamadığını ve yaşamdan sıkıldığını söylemektedir. Hastalıktan sonra Hawking, tüm yaşamını fiziğe ve kozmolojiye adamıştır ve bu alanda çok başarılı olmuştur. Bu yönüyle Stephan Hawking, hastalığının ona yardımcı olduğunu düşünmektedir.

Stephan Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı araştırmalarla tanınır. Şu an ki kara delikler hakkındaki birçok bilgimize onun sayesinde ulaşmış bulunmaktayız. Yaptığı bilimsel araştırmaların ötesinde bilimin tüm dünyaya anlatılmasına aracı olmuştur. Kitapları 40’tan fazla dile çevrilmiştir, birçok kitabı döneminin en çok satan kitaplarından olma özelliği taşır. Yetişkinlere yazdığı bilim kitaplarının yanı sıra çocuklar için bilimsel çocuk kitapları yazmış, çocuklara da bilimi sevdirmeyi amaçlamıştır.

Stephan Hawking, kuskusuz 21.yy’ın en büyük dâhilerinden biridir. Teorisyen kişiliğiyle de ön plana çıkar. Günümüzde insanlığın ve uzayın geleceği hakkındaki görüşleri ve teorileriyle tanınır. 12 onur derecesi almıştır. 1982’de CBE ile ödüllendirilmiş, bundan başka birçok madalya ve ödül almıştır.

Royal Society’nin ve National Academy of Sciences (Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi) üyesidir. Günümüzde çalışmalarına, teorilerine, kitaplarına devam etmektedir ve kara delik ve sicim teorisi üzerine yaptığı araştırmaları genişlettirmektedir.

Yorum yapın